Barszczyk czerwony

Tradycyjny barszczyk czerwony nadaje się idealnie jako zupa z uszkami, pierogami lub innymi dodatkami, a także jako zupa dodatek do głównego dania. Warto znać przynajmniej podstawowy przepis na tą tradycyjną, a przy okazji prostą w wykonaniu zupkę.

Składniki wymagane do barszczyku – tradycyjna kuchnia

Aby wykonać barszczyk czerwony przygotuj: dwa litry bulionu warzywnego, pół kilograma buraków, dwa ząbki czosnku, około łyżka octu, do tego trzy kawałki suchych grzybów, majeranek, trochę pieprzu, soli, cukru, w zależności od wymagań smakowych.

Przygotowanie

Na początku należy obrać buraczki, a następnie pokroić w niegrube, ale także nie zbyt cienkie plastry.

Następnie należy zagotować bulion i, kiedy ten się zagotuje należy dodać do niego buraki oraz ocet. Po chwili gotowania należy dodać suche grzyby, rozgniecione lub poszatkowane ząbki czosnku i całe ziarna pieprzu w zależności od wymogów smakowych.

Całość należy gotować tak długo, aż buraki staną się miękkie. Zazwyczaj trwa to około jednej godziny. Pamiętaj, aby bulion gotował się na małym palniku, nie należy używać dużej mocy. Garnek podczas gotowania powinien mieć pokrywkę ustawioną w taki sposób, aby powstała mała szczelina.

Po godzinnym gotowaniu, całość należy przecedzić przez sitko do drugiego garnka, doprawić w sposób taki, jaki nam najbardziej odpowiada np. majeranek, pieprz, ocet, cukier lub to, czym zwyczajowo przyprawiamy zupy.

Można spróbować przygotować barszczyk na bulionie gotowanym na kościach wędzonych, reszta przepisu pozostaje taka sama. Pamiętaj, że eksperymenty są zawsze mile widziane, więc nie bój się zmieniać składników wedle swojego smaku.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nawet jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem należy próbować wciąż, gdyż barszcz jest zupą pyszną nie tylko jako dodatek do dania głównego, ale także jako zupa rozgrzewająca lub posiłek po daniu głównym. Warto także zaskoczyć swoich bliskich podając im pyszną zupę np. po długiej podróży lub na czas podróży.