Dodatek do ciast i drinków

W kuchni używamy wielu dodatków i akcesoriów. Jednym z nich jest ekstrakt, który dodaje się do ciast, deserów, naleśników ale również koktajli czy drinków. Taki ekstrakt występuje w różnych smakach ale najczęściej wybieramy ten o smaku waniliowym. Warto jednak wiedzieć, że tego typu dodatek możemy przygotować samodzielnie i bez większych trudności. Wystarczą nam dwa składniki. Tak przygotowany domowy ekstrakt z wanilii smakuje i wygląda doskonale, sprawdzi się również jako intrygujący upominek.

Wykonanie – podstawowe informacje

Do samodzielnego przygotowania ekstraktu potrzebujemy zaledwie dwóch składników: lasek wanilii i wódki. Proporcje mogą być różne należy jednak pamiętać, że na litr wódki potrzebnych będzie szesnaście lasek wanilii. Łaski wanilii muszą być świeże – są wówczas miękkie i łatwo dają się rozkroić więc bardzo łatwo rozpoznamy czy te, które chcemy kupić, rzeczywiście są świeże. Wybierając wódkę, warto pamiętać, że nie musi to być alkohol drogi lub z górnej półki – biała, zwyczajna wódka sprawdzi się tutaj idealnie. Inne alkohole, szczególnie kolorowe nie są polecane z uwagi na silny zapach i intensywny aromat co mogłoby zakłócić smak ekstraktu.
Przygotowania zaczynamy od nacięcia lasek wanilii wzdłuż. Następnie wkładamy je do szklanych butelek (cztery sztuki na każde 250 ml wódki). Zalewamy dokładnie wódką. Ekstrakt będzie gotowy do użycia po upływie pięciu-sześciu tygodni – wówczas alkohol nasiąknie aromatem wanilii. To, że ekstrakt jest gotowy do użycia poznamy po jego kolorze, który powinien być ciemnokarmelowy.

Ciekawy prezent

Wykonany własnoręcznie domowy ekstrakt z wanilii może być również interesującym i niebanalnym prezentem lub upominkiem na każdą okazję. Przede wszystkim jest bardzo przydatny ponieważ można go z powodzeniem wykorzystać w kuchni, do ciast czy deserów. Jeżeli rozlejemy go do ładnych buteleczek będzie również bardzo stylowo wyglądał zatem każdy obdarowany na pewno poczuje się wyjątkowo. Warto pamiętać o tym i przygotować ten waniliowy ekstrakt nie tylko na potrzeby swojej kuchni ale także naszych bliskich, przyjaciół lub znajomych.