Próchnica mleczaków- leczyć czy zostawić w spokoju?

Wśród niektórych rodziców krąży opinia, że mleczakami nie należy się przejmować, nawet kiedy się psują, ponieważ i tak wypadną. Jest to niezwykle fałszywy pogląd i może mieć przykre konsekwencje dla malucha. Próchnica mleczaków to poważny problem dzisiejszych kilkulatków. Nieograniczony dostęp do słodyczy, jogurtów z cukrem, soków czy płatków, sprawia, że nasze pociechy mają zepsute zęby. Jak zapobiegać próchnicy u dzieci i czy mleczaki należy leczyć?

 

Próchnica u dzieci wynika z nadmiernego spożycia cukru oraz nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Aby zapobiec temu zjawisku, musimy naszych malców uczyć od początku prawidłowej higieny i mycia zębów. Rutyna oraz dobre nawyki, będą pomocne w przyszłości i pomogą rozwiązać bieżącą kwestię, jak zapobiegać próchnicy u dzieci.
Pierwsza wizyta u stomatologa odbywa się zazwyczaj, gdy dziecko ukończy trzy lata. Próchnica mleczaków może zostać zauważona przez dentystę, który powie, jak zapobiegać próchnicy u dzieci. Dodatkowo przeprowadzi zabieg lakowania, dzięki któremu małe ząbki nie będą podatne na psucie.
Odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenie i jeśli słodycze podawane są okazjonalnie, próchnica u dzieci nie ma tak dramatycznego przebiegu.
W sprzedaży znajdziemy odpowiednie pasty i szczoteczki dla maluchów. Pasta o łagodnym smaku i kolorowa szczoteczka są nieodzownym elementem dbania o mleczne zęby. Jeśli dziecko jest uparte i nie chce myć zębów, możemy zainstalować w telefon ie specjalną aplikację ułatwiającą mycie zębów.
Pamiętajmy też, że próchnica mleczaków może powodować ból i dyskomfort. Ponadto maluch z popsutymi zębami wygląda po prostu niechlujnie. Kiedy mamy problem i nie wiemy, jak zapobiegać próchnicy u dzieci, miejmy też na uwadze, że przykład idzie z góry. Jeżeli jako rodzice dbamy o nasze uzębienie i nie boimy się dentysty, to jest wówczas większa szansa, że i nasz maluch będzie umiał zadbać o swoje zęby.

Artykuł powstał przy współpracy z aktywnizastma.pl