Uczta dla twojego psa – która karma będzie najlepsza?

Każdy właściciel psa, który darzy swojego zwierzaka prawdziwą miłością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia dieta naszego pupila to bardzo ważny aspekt jego życia. Wpływa ona na jego zdrowie, zachowanie i samopoczucie. Jaka zatem będzie najlepsza karma dla psów?

 

Kryteria wyboru

Przede wszystkim powinniśmy zająć się analizą składu karmy. Nie oznacza to, że musimy wczytywać się dokładnie w każdy składnik i się nad nim zastanawiać – wiele stron internetowych oferuje gotowe rankingi karm dla psów, z opisem składu. Zazwyczaj jest też przy nich zawarta informacja o tym, które karmy, często pomimo swojej popularności, nie powinny jednak być podawane psiakowi. Drugą kwestią jest też smak i wielkość porcji dopasowana do rozmiaru naszego pupila – dobry skład niewiele pomoże, jeżeli karma zwyczajnie nie zasmakuje naszemu psu.

Pożywienie na co dzień

Przy wyborze karmy, która ma stanowić podstawę diety psa, a nie tylko dodatkowy smakołyk, musimy zwrócić uwagę na to, czy jest ona oznaczona jako pełnoporcjowa. Nazwa ta informuje o tym, że w karmie zostały zawarte wszystkie składniki niezbędne do właściwego odżywiania psiego organizmu. Jeżeli chodzi o oznaczenia typu “premium”, to nie powinniśmy się nimi w ogóle sugerować – najczęściej jest to po prostu zagranie, mające przyciągnąć naszą uwagę. W rzeczywistości nie istnieją natomiast żadne normy, które miałyby zostać spełnione, żeby takie oznaczenie zostało zamieszczone na opakowaniu karmy.

Głównym składnikiem karmy powinno być mięso i podroby. Zapewnią one odpowiedni poziom białka, który będzie codziennie dostarczany psu. Mała ilość składników takich jak zboża, rośliny strączkowe czy ziemniaki nie zaszkodzi, należy jednak pamiętać, że główną rolę w składzie karmy powinno grać wspomniane wcześniej mięso. Każdy sklep zoologiczny z pewnością ma bogatą ofertę, jeżeli chodzi o wartościowe karmy – w przypadku wątpliwości zawsze możemy poradzić się sprzedawcy.

Jakie znaczenie ma wiek psa?

Inną kwestią, która powinna interesować nas przy wyborze odpowiedniego pożywienia dla pupila, jest to, ile ma on lat. Im jest starszy, tym mniejsze jest jego zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze. Jeżeli mamy szczeniaka, musimy poszukać pożywienia o wysokiej gęstości energetycznej i większej zawartości poszczególnych składników odżywczych. Dzieje się tak ze względu na jego szybkie rozwijanie się i wzrost.

Jeżeli chodzi natomiast o psy dorosłe (czyli te, które przestały już rosnąć, ale nie osiągnęły jeszcze wieku odpowiadającemu psiemu seniorowi), głównym celem składników zawartych w karmie dla nich powinno być jak najdłuższe utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej psa.

Jako że nasze psy, dzięki rozwojowi weterynarii, żyją coraz dłużej, ważnym zagadnieniem jest też karma dla starszego psiaka. Wraz z upływem lat staje się on coraz mniej aktywny, a jego przemiana materii spowalnia się. Mogą do tego dołączyć różne schorzenia – problemy z poruszaniem się, choroby zębów czy zaburzone funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Aby temu zapobiec, powinniśmy wybrać karmę przeznaczoną docelowo dla seniora. Będzie ona zapewniała odpowiednie dla niego odżywienie i suplementy.