Jak zorganizować ślub?

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego często podejmowana jest na całe życie, dlatego musi być dokładnie przemyślana. Miłość, która łączy dwójkę ludzi czasami, jest długotrwała, a czasami wygasa i dobrze, jeżeli zostaje przywiązanie, bo jeżeli wypala się całkiem, to rozstania bywają bardzo bolesne. Niemniej, jednak zanim to nastąpi, wszystko poprzedza ślub, który w polskim wydaniu jest bardzo wystawny i ceremonialny. Najczęściej zawierany jest w kościele katolickim, ale ponieważ są ludzie różnego wyznania, może być brany w wielu innych ośrodkach kultu. Coraz częściej młodzi ludzie decydują się tylko na ślub cywilny, ponieważ jest szybszy i tańszy, a spełnia te same wymogi co w obrządku religijnym. Zazwyczaj po ślubie następuje wesele, które organizowane jest dla rodziny i przyjaciół.

Od czego zacząć organizację wesela?

Jest dość kosztowne przedsięwzięcie związane z wcześniejszą szczegółową organizacją. Zaplanowaniem tego typu imprez, obecnie zajmują się firmy weddingowe, które na zlecenie wykonają wszystkie usługi związane z weselem. Dla młodych ludzi jest to ogromne przeżycie, związane zarówno ze zmianą w ich życiu, jak i organizacją wesela, które ma być wizytówką ich przyszłości. Chcą, aby było doskonałe w każdym calu. Najczęściej rok albo dwa lata wcześniej rezerwuje się salę weselną, która ma pomieścić wszystkich zaplanowanych gości. Dlatego już tak wcześnie trzeba dokonać wstępnej kalkulacji, kto będzie obecny, a kto prawdopodobnie nie przyjdzie. Obecność na weselu wiąże się z pewnymi kosztami także dla gości, którzy nie zawsze chętnie wydają pieniądze na osoby z dalszej rodziny albo na dalekich znajomych. Dlatego orientacyjne oszacowanie, pozwoli poruszać się w określonych ramach, jeśli chodzi o wielkość sali. Kolejnym ważnym tematem, który trzeba poruszyć, jest menu weselne. Na polskich weselach zazwyczaj podawane są tradycyjne potrawy, rzadko ktoś eksperymentuje z innymi. Coraz częściej jednak gości kuchni a włoska albo francuska, które wnoszą świeży powiew do menu. Goście chętnie próbują nowych dań, ponieważ okazuje się, że jest to jedyna okazja, żeby mogli się z nimi zapoznać.

Czy wybrać wesele tradycyjne?

Są awangardowi państwo młodzi, którzy proponują nawet potrawy azjatyckie albo tureckie. Jest to ten jeden dzień, który jest tak ważny w ich życiu, że chcą jakość specjalnie zaznaczyć swoje preferencje. Kolejnym ważnym punktem programu, który ustala się dużo wcześniej to oprawa muzyczna. I tu wszystko zależy od gustów muzycznych, które są bardzo różne, zarówno zespół, jak i disc jokey powinni być zaopatrzeni w repertuar pasujący do wszystkich przedziałów wiekowych, aby poderwać do zabawy gości. Coraz częściej na tego typu imprezach występuje wodzirej, którego zadaniem jest organizowanie zabawy dla wszystkich. Wprowadza różnego rodzaju gry i zabawy, które wciągają wszystkich członków rodziny i integrują ich na parkiecie. Wiadomo, że wszyscy chcą też ze sobą rozmawiać, dlatego ważne jest, by była taka sala, gdzie można spokojnie zamienić zdania i nie być zagłuszanym przez orkiestrę.