Jak urządzić miejsce do nauki?
W pokoju każdego ucznia nie może zabraknąć miejsca, które będzie sprzyjało efektywnej nauce. Chodzi przede wszystkim o to, aby pozycja siedząca nie wywoływała bólów kręgosłupa, a tym samym nie zniechęcała do dalszej nauki. Miejsce do nauki powinno być również zaciszne i komfortowe, tak aby sprzyjało skupieniu się na obowiązkach i nie rozpraszało ucznia czy studenta.
Jak wybrać miejsce odpowiednie do nauki dla dziecka
Nawet w małym mieszkaniu można wygospodarować dość miejsca, w którym uczeń będzie mógł oddawać się nauce i odrabianiu prac domowych. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wykorzystanie do tego celu osobnego pokoju wyposażonego w okna i dostęp do sieci elektrycznej, aby zawsze mógł być dobrze doświetlony. Jeśli jednak nie ma możliwości wyodrębnienia takiego miejsca w domu, warto wykorzystać przynajmniej część sypialni nastolatka lub nawet salonu jako kąta do pracy.
Jak urządzić pokój który ma sprzyjać nauce?
Pokój lub kącik, w którym mamy skupić się na nauce powinien być jak najbardziej minimalistyczny, to znaczy nie może zawierać niczego co mogłoby nas rozpraszać podczas nauki. Niezbędne jest oczywiście odpowiednich rozmiarów biurko oraz dopasowany do niego fotel. Biurko warto dopasować do wzrostu i wieku ucznia, i w tym przypadku idealnie sprawdzają się modele o regulowanej wysokości blatu. Jeśli stawiamy na klasyczny salonowy fotel, to musimy zadbać nie tylko o to, aby jego siedzisko i oparcie były wygodne i miękkie, ale również o to, aby jego wysokość sprzyjała utrzymaniu odpowiedniej postawy przy biurku.
Tak naprawdę biurko i fotel to jedyne meble które są niezbędne podczas nauki. Jeśli przy biurku nie ma żadnych szuflad, nadstawek ani szafek, to można pokusić się o postawienie obok wygodnego regału, do którego łatwo będzie sięgać po niezbędne książki, zeszyty i dokumenty. Na biurku należy koniecznie ustawić lampkę, która umożliwi prace nad ważnymi zagadnieniami również wieczorami, a nawet nocą. Miejsce do nauki powinno być przytulne, jasne, urządzone w stonowanych barwach, które nie rozpraszają, ale jednocześnie takich, które nie usypiają, na przykład w barwie zielonej, brązowej czy żółtej.