- Perfekcyjne połączenia kolorów z zieloną sukienką – co wybrać, by zawsze wyglądać stylowo?
- Jak prać skutecznie i ekonomicznie?
- Meble tapicerowane: idealny wybór dla komfortowego wypoczynku
- Poddasze użytkowe aranżacje: Inspiracje na funkcjonalne i stylowe wnętrza
- Wędrówka Smaku: Początki Pizzy i Jej Niesamowita Historia
Fenomen Ani z Zielonego Wzgórza
Lucy Maud Montgomery skończyła pracę nad swoją pierwszą książką w 1907, która została wydana w roku 1908. Książka została odrzucona przez pięć wydawnictw, nim została wydana przez bostońskiego wydawnictwa PAGE. Pisarce od razu zaoferowano napisanie kontynuacji przygód rudej sieroty. Pisząc książkę, Montgomery korzystała również z własnych doświadczeń z dzieci ństwa. Jako niespełna dwuletnia dziewczynka została osierocona przez matkę, zaś jej ojciec oddał ją na wychowanie dziadkom pisarki. Lucy Maud Montgomery została wychowana przez dziadków. Ostatecznie zostało wydane jeszcze siedem książek z serii (Ania z Avonlea, Ania na uniwersytecie, Ania z Szumiących Topoli, Wymarzony dom Ani, Dolina Tęczy, Rilla ze Złotego Brzegu). Ze swoją bohaterką związała się do końca życia, ostatnią powieść o niej wydając w 1939 roku. Książka od razu stała się światowym bestsellerem, sprzedając się w milionowych nakładach. Seria przeszła do historii literatury, dołączając do takich dzieł jak ” Alicja w Krainie Czarów”, ” Pollyanna” czy ,, Przygody Tomka Sawyera”.
Sam Mark Twain nazwał Anię Shirley „najukochańszym dzieckiem” literackim od czasów Alicji z Krainy Czarów. W późniejszych czasach powstało wiele ekranizacji książki (nawet japońskie anime). W roku 1919 miała miejsce premiera pierwszej ekranizacji „Ani z Zielonego Wzgórza”, z Mary Miles Minter w roli Ani Shirley. W 1956 roku w kinach pojawił się kolejny film, o ”Ani z Zielonego Wzgórza”. Kilka lat później scenariusz filmu został dostosowany na potrzeby musicalu, który jest wystawiany do dziś. Najbardziej znaną jest seria filmów nakręcona przez kanadyjską wytwórnię’ ‘Sullivan Entertainment Inc. z Megan Follows, wcielającą się w tytułową Anię. Kilka lat później nakręcono dalsze dzieje Ani w oparciu o kolejne tomy cyklu. Najnowszą z nich jest trzysezonowy serial Netflixa „Ania, nie Anna” (ang. ”Anne with an e”). W rolę główną wcieliła się młoda Amybeth McNulty. Serial spodobał się widzom i krytykom, uzyskał wiele pozytywnych recenzji i opinii.
Fabuła powieści jest dość prosta i opowiada historię jedenastoletniej sieroty, która przez pomyłkę trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbertów. Rodzeństwo, które w rzeczywistości chciało zaadoptować chłopca, przygarnia dziewczynkę, z czasem obdarza je ogromną miłością. Książka jest pełna zabawnych przygód, które spotykają Anię oraz mnóstwem ciekawych anegdotek o innych bohaterach serii. Autorka umieściła w książce piękne i barwne opisy przyrody, nadaje to książce niezapomniany klimat. Ogromnym atutem książki jest wciągająca akcja oraz ciekawe kreacje głównych bohaterów. Główna bohaterka, Ania, na początku książki jest rozmarzoną i roztrzepaną dziewczynką.
W czasie czytania książki obserwujemy przemianę Ani w poważną i dojrzałą młodą kobietę. Jest to więc opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu. Odważna i pełna życia, Ania zachęca także czytelniczki do korzystania z wyobraźni. Ania ma swoje pasje i marzenia jak każda dziewczyna w jej wieku. Przeżywa typowe dla nastolatek doświadczenia – zawieranie przyjaźni, kontakty z rówieśnikami, życie i problemy szkolne, codzienne smutki i radości życia codziennego. Na uwagę zasługują również inni bohaterowie książki. Maryla Cuthbert, surowa i chłodna, która pod wpływem Ani staje się czuła i ciepłą osobą. Plotkująca Małgorzata Linde, dobry duch Avonlea. Diana Barry – wierna i lojalna przyjaciółka. Bohaterowie ożywają w wyobraźni czytelnika i stają się w niej realni. Bohaterowie książki nie są idealni, mają swoje wady i zalety. Są tacy, jacy my sami jesteśmy oraz ludzie z naszego otoczenia. Język książki jest prosty i przystępny dla każdego oraz bardzo obrazowy. Książkę czyta się szybko i lekko, nawet dzisiaj w XXI wieku. Zaletą książki jest pełna nieoczekiwanych zwrotów i płynnie prowadzona narracja. Narrator jest tu wszechobecny i wszechwiedzący. W wielu sytuacjach narrator zaczyna postrzegać świat oczami Ani Shirley, co pozwala mu na ukazanie jej wrażliwości na piękno otaczającego ją świata. To z jej perspektywy postrzegane są wszystkie opisy, narrator skupia wówczas uwagę na jej odczuciach i emocjach.
Książka zawiera też dużo elementów humorystycznych. Jednym jest relacja Ani z przystojnym Gilbertem Blythem. Chłopak naraził się Ani, nazywając ją ”marchewką” oraz naśmiewając się z koloru jej włosów. Przez to Ania znienawidzi Gilberta na wiele lat. Podejmuje z nim rywalizację o miano najlepszego ucznia w szkole. Rywalizacja przenosi się podczas nauki obojga na Akademii Królewskiej. Nienawiść Ani do Gilberta jest wręcz komiczna. Ostatecznie pod koniec książki Ania wybacza wreszcie Gilbertowi i zostają dobrymi przyjaciółmi. W późniejszych tomach ich przyjaźń przeradza się w miłość.
Książka nie tylko bawi czytelnika, ale i wzrusza. Autorka stworzyła w książce świat wręcz sielankowy świat, w którym na pierwszym miejscu są takie wartości jak miłość, przyjaźń i dobro. Fikcyjne Avonlea stało się cudownym miejscem, w którym wielu pragnęłoby zamieszkać. Książkę ukazuje też, jaką ogromną siłę posiada wyobraźnia, która nie raz pomogła Ani Shirley w trudnych chwilach. Doskonale jest tutaj pokazana siła i moc przyjaźni. Wieloletnia przyjaźń Ani i Diany jest jedną z najtrwalszych w historii literatury, niezakłócona nigdy żadną kłótnią. Przyjaciółki wielokrotnie pomagają sobie nawzajem w trudnych chwilach. Ania patrzy na świat z radością o optymizmem oraz potrafi cieszyć się z każdej chwili. Docenia uroki dnia codziennego. Chociaż czasami ta radość może wydać się naiwna, dostrzec można, że pozwala ona iść głównej bohaterce przez życie. Ania to dziewczyna zaradna i pracowita. Jest jedną z najlepszych uczennic, zdobywa dyplom szkoły wyższej, zostaje nauczycielką, czym spełnia swoje marzenie. Była i jest w tym aspekcie przykładem i inspiracją dla wielu dziewcząt. Lucy Montgomery umieściła w książce mały element emancypacji kobiet. Ania Shirley nigdy się nie poddaje oraz wyciąga wnioski z popełnionych przez siebie błędów. Nigdy nie popełnia tego samego błędu dwa razy. Ania jest bohaterką, którą ciężko nie lubić a którą można łatwo pokochać. Wszystkie wątki w książce łączy postać rudowłosej bohaterki. Można zarzucić stylowi pisarskiemu autorki – że jest on nieco egzaltowany i przesłodzony, ale dzięki temu pisarka stworzyła niepowtarzalny klimat powieści, opartej na prostej fabule i historii.
”Ania z Zielonego Wzgórza” to książka przeznaczona przed wszystkich dla dziewcząt. Dostarcza im pozytywnych emocji, bawi oraz wzrusza młode dziewczyny. Wiele z nich czyta książkę wielokrotnie lub powraca do niej po latach. Każda młoda dziewczynie jest w stanie w postaci Ani Shirley znaleźć cząstkę siebie. Seria książek o Ani Shirley to idealny sposób na poprawę humoru oraz na zaczerpnięcie pogody ducha .Książki o Ani Shirley do dziś cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczą wysokie miejsca na listach bestsellerów oraz zainteresowaniem czytelników. ” Ania z Zielonego Wzgórza” to jedna z tych książek, które łączą całe pokolenia czytelników na całe lata.