Karmienie dziecka po porodzie

Gdy na świecie pojawia się dziecko, to młodych rodziców czeka nie jedno wyzwanie, które w pierwszym momencie może wydawać się nie do przejścia. Jednym z nich jest na pewno karmienie dziecka po porodzie. Chociaż współcześnie promuje się kangurowanie i kontakt z dzieckiem zaraz po porodzie, to jednak w szpitalach realizowane są one w różnym wymiarze. Niestety pierwszy kontakt z dzieckiem nie zawsze odbywa się tak, jak chcieliby tego rodzice. W związku z tym często zdarza się, że pierwsze karmienie dziecka to szybkie podanie butelki z mlekiem modyfikowanym przez położną. Warto jednak pamiętać, że pierwsze karmienie dziecka – a na pewno jego sposób – to decyzja należąca do rodziców maluszka.

Karmienie dziecka po porodzie

Jeśli to nasze pierwsze dziecko, to na pewno mamy bardzo wiele obaw dotyczących podstawowych czynności wykonywanych przy noworodku. Niepokój w młodych rodzicach może budzić przewijanie, kąpanie czy właśnie karmienie noworodka. Dlatego tak ważne jest, żeby pierwsze karmienie dziecka odbywało się pod okiem specjalisty. Warto o to zadbać jeszcze gdy w pobliżu jest lekarz, który po porodzie zbadał naszego maluszka. To właśnie w trakcie pierwszego karmienia dziecka możemy nabrać dobrych lub złych nawyków, nabrać pewności siebie w trakcie opieki nad dzieckiem lub wręcz przeciwnie. Nawet małe niepowodzenia na tym etapie mogą skutecznie podkopać naszą pewność siebie, a tym samym utrudnić nam podejmowanie kolejnych wyzwań związanych z opieką nad dzieckiem.

To również moment, w którym możemy zbudować najważniejszą więź pomiędzy rodzicami i dzieckiem. W końcu karmienie noworodka to naprawdę magiczne wydarzenie. To moment kiedy uczymy się komunikować z dzieckiem, odczytywać Jego potrzeby i reakcje na ich zaspokojenie. To właśnie wtedy możemy obserwować jak nasze nowonarodzone dziecko uspokaja się i zasypia w naszych ramionach z poczuciem błogości i bezpieczeństwa. W ten sposób nie tylko zaspokajamy potrzeby naszego dziecka, ale również umacniamy się w przekonaniu, że prawidłowo zajmujemy się naszym noworodkiem. Dzięki temu w trakcie tej opieki nie tylko my czujemy się pewniej i szczęśliwiej, ale odczuwa również nasze dziecko. W ten sposób możemy się spełniać w nowej roli bez obaw, że coś zrobimy nie tak jak trzeba.

Karmienie noworodka jest również ważne pod względem dostarczanych składników odżywczych. W końcu w zależności od naszych przekonań możemy się zdecydować na mleko modyfikowane albo karmienie naturalne. Pamiętajmy jednak, że to decyzja rodziców.