Pojawienie się w domu małego szczeniaka – co należy wiedzieć?
Trudno kłócić się z faktem, że zwierzęta w domu czynią nasze cztery ściany zupełnie innym, o wiele lepszym miejscem. Szczególnie dobry wpływ na człowieka mają psy, które swoim towarzystwem mogą naprawdę korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, a tym samym samopoczucie. Jeśli jednak szczeniak w domu będzie dla nas czymś nowym, warto dobrze się do tego przygotować.
Jak wyglądają początki?
Na samym początku dobrze jest zająć się znalezieniem odpowiedniej karmy. Nie musi to być ta najdroższa, ale karmienie psa najtańszymi karmami z marketów też nie jest najlepszym pomysłem. Przede wszystkim powinniśmy nauczyć się czytania składów karm i znaleźć taką, która będzie miała odpowiedni wpływ na zwierzaka – czasem zdarza się, że nawet najbardziej ceniona karma posiada alergen, uniemożliwiający nam karmienie nią psa. Warto zatem obserwować go od samego początku i zwracać uwagę na to, jak trawi daną karmę, czy nie uczula go ona i czy dobrze się po niej czuje. Jednymi z lepszych karm, jakimi możemy spokojnie karmić swojego psa, są na przykład Dolina Noteci, Animonda Grancarno lub Maxi Natural. W razie problemów zawsze możemy zwrócić się z pytaniem do weterynarza, który na pewno doradzi odpowiednio i rozwieje różne wątpliwości. Dobry skład karmy powinien jednak zazwyczaj zagwarantować, że nasz pies będzie zadowolony.
Dorastanie psa
Ogólnie przyjmuje się, że pies jest jeszcze szczeniakiem przez pierwsze cztery miesiące swojego życia. Szczeniaki mogą wtedy nauczyć się najwięcej – podobnie jak małe dziecko, najszybciej chłonie on wtedy informacje i utrwala sobie różne schematy zachowania. Później zaczyna się u niego etap młodzieńczy, który trwa do dwunastego miesiąca życia. Pies staje się wtedy bardziej samodzielny. W tym czasie również dojrzewa seksualnie – u suczek pierwsza cieczka występuje pomiędzy szóstym, a szesnastym miesiącem życia, natomiast u samców dojrzałość seksualna zostaje osiągnięta pomiędzy dziesiątym, a dwunastym miesiącem. Całkowicie dorosły pies to taki, który ma od półtorej do dwóch lat – możemy wtedy mówić o całkowitym rozwinięciu psychicznym i społecznym.
Edukacja pupila
Warto jest jak najwcześniej zacząć trenować z psem, tak żeby wyrobił sobie poprawne nawyki i zachowywał się zgodnie z zasadami panującymi w domu. Na początku musimy mieć wiele cierpliwości i nie zniechęcać zwierzaka – ćwiczenia różnego rodzaju mogą zarówno pogłębić waszą więź, jak i was poróżnić. Dobrze więc traktować psa z odpowiednim szacunkiem i sympatią. Kara czy krzyk działa na zwierzaka niezwykle stresująco i nie przynosi korzyści ani jemu, ani właścicielowi. Przeciwnie, efektywną metodą jest nagradzanie psa nawet za najmniejsze sukcesy. Wyrobi on sobie wtedy przekonanie, że dostaje nagrodę za poprawne zachowywanie się i będzie bardziej skłonny postępować tak też w przyszłości.
Czystość
Najłatwiej nauczyć psa poprawnego załatwiania się do szesnastego miesiąca jego życia. Jeżeli masz ogród lub trawnik w pobliżu, to świetnie – wystarczy przyzwyczaić psa do tego, że będzie załatwiał się poza domem. On sam w naturalny sposób będzie dążył do załatwiania się poza swoim domem. Jeśli załatwi się poprawnie, dobrze jest wtedy nagrodzić go w jakiś sposób, chociażby pogłaskać czy pobawić się z nim chwilę. W żadnym wypadku nie należy krzyczeć na psa, kiedy zobaczymy na podłodze kałużę – trzeba mieć świadomość tego, że nauka u małych psów to proces stopniowy. Agresja w stosunku do psa może wywołać u niego silny stres i niepokój, co najprawdopodobniej doprowadzi do lęku wobec właściciela.
Warto traktować swojego psa jak równego sobie. Może on się nam odwdzięczyć dużą dozą miłości, szacunku i pomocy w trudnych chwilach, chociażby samą swoją obecnością. Pozytywne podejście właściciela skutkuje bardzo silną i zdrową więzią ze zwierzęciem, także pamiętajmy o cierpliwości i nagradzaniu sukcesów!