Flaga Szwajcarii

Flaga Szwajcarii jest jedną z dwóch flag na świecie, które są w kształcie kwadratu, a nie prostokąta. Drugim państwem mającym taką flagę jest Watykan. W symbolice państwowej Szwajcarii widnieje czerwona flaga z białym krzyżem.

HISTORIA POWSTANIA SYMBOLI PAŃSTWOWYCH

Według źródeł historycznych, w XIV wieku doszło do bitwy pod Laupen, w której żołnierze walczący po stronie szwajcarskiej mieli być oznakowani krzyżem, aby mogli się odróżnić od wrogów. To właśnie od tego momentu krzyż stawał się symbolem państwowości. W kolejnych wiekach ustaliła się forma współczesnej flagi. Została ona zatwierdzona w 1889 roku.

HERB SZWAJCARII

Herb nie odbiega wyglądem od flagi. On również przedstawia biały krzyż na czerwonym tle. Przedstawiony jest jedynie w formie tarczy.

FLAGA SZWAJCARII JAKO INSPIRACJA

Henri Dunant założył organizację pod nazwą Czerwony Krzyż. Stało się to w 1863 roku w Genewie. Kilka lat wcześniej był świadkiem pobojowiska, na którym jeszcze żywi żołnierze umierali bez żadnej pomocy. To go skłoniło do utworzenia ruchu mającego za cel niesienie pomocy rannym i wszystkim tym, którzy jej wymagają. Jako Szwajcar, postanowił odwrócić kolory swojej flagi narodowej. Dzięki temu powstał czerwony krzyż na białym tle. Organizacja działa do dzisiaj zrzeszając niecałe 100 milionów wolontariuszy na całym świecie.

 

Kategoria: edukacja