Zdrowy styl życia jako wsparcie dla zdrowia prokreacji.

Niepłodność jest to stan polegający na niemożności poczęcia nowego życia. O niepłodności mówi się w sytuacji, kiedy pomimo wielu prób, braku antykoncepcji i przy regularnym współżyciu, para nie może zajść w ciążę. Badania populacyjne na przestrzeni ostatnich 25 lat umożliwiły szersze spojrzenie na problem bezpłodności. Jeszcze w poprzednim pokoleniu sądzono, z problem raku potomstwa leży jedynie po stronie kobiety. Dziś na podstawie obserwacji oraz wielu analiz i badań wiadomo, że równie często powód może być z mężczyzną.

Leczenie niepłodności

Zarówno niepłodność męską, jak i żeńską można leczyć. Jednak w pierwszej kolejności trzeba uświadomić sobie, że potrzebna jest pomoc specjalistyczna. Bardzo często przyczyna może być błaha i drobna zmiana w sposobie życia lub odżywiania może doprowadzić do jej usunięcia i jednoczesnego rozwiązania problemu.
W pierwszych krokach warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia, porozmawiać z lekarzem ginekologiem, dietetykiem, psychologiem. Zdrowy styl życia sprzyja prokreacji, zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna oraz zdrowe powietrze to tylko niektóre z czynników umiejących blokować naszą płodność.

Niepłodność męska bardzo często spowodowana jest niewłaściwym stylem życia. Brak ruchy, tłuste jedzenie, nadmierne spożycie cukru z jednoczesnym niedoborem witamin głównie cyku, selenu, magnezu wpływa na obniżenie jakości nasienia oraz na zmniejszenie ilości plemników. Problem dotyczy mężczyzn w sile wieku, wpływ na to ma przede wszystkim tempo życia. Bardzo często siedzący tryb pracy, nadmierny stres są nieodłącznym elementem życia mężczyzn w krajach wysoko rozwiniętych oraz rozwijających się.

Niepłodność jest choroba cywilizacyjna, wymagająca holistycznego leczenia. Przyczyn należy szukać na wielu płaszczyznach oraz u obydwu partnerów. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany problem, tym większe szanse na, szczęśliwą ciążę. Kluczowym i niezwykle istotnym czynnikiem decydującym o leczeniu niepłodności jest wiek pacjentów, wraz z upływem czasu drastycznie maleją szanse na zdrową ciążę.

Niepłodność żeńska dotyczy kobiet i najczęściej opiera się na zaburzeniu gospodarki hormonalnej. Szacuje się, że rozregulowana gospodarka hormonalna oraz wynikający z niej problem niepłodności to przede wszystkim tryb życia, ale także stosowanie hormonów jako metod leczenia, oraz antykoncepcji. Im dłuższy okres stosowania tabletek antykoncepcyjnych, tym większe ryzyko pojawienia się zaburzeń, a także endometriozy, która jest jedna z głównych przyczyn niepłodności u kobiet.