Na co musimy zwrócić szczególną uwagę podejmując decyzje o wzięciu kredytu hipotecznego.

Większość z nas marzy w przyszłości o własnym kącie, mając na myśli kupno domu czy też mieszkania. Jak wiadomo, ceny nieruchomości są na tyle wysokie, że jesteśmy zmuszeni podejmować bardzo trudne decyzje. Jedną z nich jest podjęcie decyzji o tym czy wziąć kredyt hipoteczny.

Nim jednak pochopnie wybierzemy się do pierwszego wybranego przez nas banku, warto przeanalizować kilka czynników, choćby ze względu na długofalowe skutki jakie będziemy odczuwać przez następne lata, na przykład w postaci spłacania comiesięcznych zobowiązań powszechnie znanej jako rata kredytu.

Jak więc wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?

Odpowiedź nie jest taka prosta , dlatego że w wielu wypadkach każda oferta jest odpowiednio przygotowywania pod sytuację materialną osoby, która ubiega się o udzielenie kredytu.
Jednakże, jest kilka kryteriów jakie bank będzie od nas wymagał i na które warto wcześniej rzucić okiem.
Pierwszym z takich będzie na pewno wysokość naszych dochodów jak i inne dodatkowe źródła naszych przychodów. Po co bankowi takie informacje. Są one potrzebne między innymi do tego, aby bank mógł mniej więcej przewidzieć czy będziemy w stanie ten kredyt spłacić. Dużym czynnikiem decyzyjnym będzie tutaj odpowiednio przez bank wyliczona nasza zdolność kredytowa jak i fakt, czy źródła naszych dochodów są stałe czy też tymczasowe.
Warto także zwrócić uwagę, czy uregulowaliśmy inne zobowiązania wobec instytucji, co do których jesteśmy dłużnikami. Bank , też bezwzględnie będzie chciał znać takie informacje czy też będzie chciał, abyśmy okazali odpowiednie dokumenty potwierdzający stan prawny dotyczący naszej sytuacji jako dłużnika. Oczywiście to tylko w sytuacji, jeżeli mamy jakiekolwiek inne zobowiązania finansowe wobec jakichś podmiotów.

Biorąc kredyt musimy mieć także na uwadze wysokość naszych oszczędności, czyli tak zwany wkład własny. Jego stawka dochodzi obecnie do 20 % ceny nieruchomości. Oczywiście im większy nasz wkład własny, tym bardziej możemy liczyć na jakieś ustępstwa ze strony banku, jakimi mogą być na przykład mniejsze prowizje itd.
Możemy także sami za pomocą specjalnych programów, jeżeli wiemy jaką kwotę będziemy musieli pożyczyć od banku, wyliczyć sobie ile będzie wynosił całkowity koszt naszego kredytu.
Kolejnym krokiem jaki podejmiemy w analizie naszej sytuacji kredytowej będzie rozejrzenie się i wybranie odpowiedniej oferty i banku, do którego zwrócimy się z ofertą. Co będzie nas tutaj interesować przede wszystkim?

Przede wszystkim musimy się skupić na wyborze rat, tzn. czy będą to raty równe czy też malejące. Z kolei przy tymże wyborze musimy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu na które składa się między innymi marża kredytu narzucona przez bank oraz tak zwana zmienna stawka bazowa.
Dalej musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim czasie chcemy spłacić nasz kredyt, czy będzie on krótki czy też długofalowy. Każdy okres spłaty, który wybierzemy będzie niósł za sobą czasem zarówno wiele wad jak i wiele korzyści. Wszystko będzie zależeć od oferty banku i naszej sytuacji materialnej.
Wybierając krótszy okres spłaty kredytu, musimy się liczyć z tym , że raty będą wyższe i przeciwnie w przypadku wyboru drugiej opcji, dodając jeszcze do tego, że jeżeli wybieramy dłuższy okres spłaty odsetki również będą wyższe.

Jeżeli więc podejmiemy decyzję, że kredyt spłacimy w okresie długofalowym, musimy dokładnie przeanalizować ofertę banku i wybrać taką, gdzie bank pozwoli nam na możliwość wcześniejszej spłaty zaciągniętego przez nas kredytu hipotecznego.
Na zakończenie warto także wspomnieć, że aby rozsądnie zdecydować o decyzji dotyczącej wzięcia kredytu, musimy wziąć pod uwagę nasz wiek. Dlatego też jeżeli chcemy brać kredyt na długofalowy okres spłaty, przykładowo 20 , 30 lat , nie powinniśmy stanowczo przekroczyć granicy 35-40 lat.
Biorąc pod lupę nie wszystkie, chociaż większość wspomnianych wyżej czynników, na pewno jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko decyzji, a skutki które będziemy odczuwać na pewno będą mniej bolesne, niż w przeciwnym wypadku.