Jak działać w stresie? Czy stres w pracy jest konieczny?

Życie pozbawione niekomfortowych sytuacji jest niedoścignionym ideałem wielu z nas. Marzy nam się sielanka bez kłopotów i zmartwień. Chcielibyśmy, aby otaczali nas wyłącznie empatyczni, przyjaźnie nastawieni ludzie. Niestety, rzeczywistość bywa inna i w stres w pracy lub w życiu prywatnym towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Zatem, jakie są skuteczne sposoby na stres i czy w ogóle można prowadzić życie pozbawione stresu?

Aby zrozumieć, czym jest stres musimy wziąć pod uwagę fakt, iż towarzyszy on ludziom od zarania dziejów. Zjawisko to nie jest niczym nowym, ani wbrew niektórym opiniom, nie jest wymysłem nowoczesnego świata. Polowanie na zwierzęta, ucieczka przed niebezpieczeństwami oraz surowe warunki bytowania dawnych ludzi, sprawiły, że stresujące sytuacje są wpisane w naszą biologię. Czym innym jest co prawda stres w pracy, czym innym był natomiast stres podczas polowania. Niemniej jednak, zanim zaczniemy szukać, jakie sposoby na stres są najlepsze, powinniśmy wiedzieć, że stres można przekuć w coś dobrego. Kwestią kluczową będzie tutaj, nie jak pokonać stres, ale jak działać w stresie.

 

Bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli chodzi o stres w pracy jest kontrolowanie emocji. Nauka na temat tego, jak zapanować nad sobą nie zawsze jest łatwa. Praktykowanie oddechów, przyglądanie się jakby z boku własnym uczuciom i wiara w osobistą siłę sprawczą są na wagę złota. Sposoby na stres w pracy muszą uwzględniać też przyglądanie się własnym reakcjom. Zapisywanie ich (w miarę możliwości na bieżąco) oraz analiza, pozwolą nam przerwać błędne koło ciągłych frustracji. Jeżeli nurtuje nas pytanie, jak działać w stresie, powinniśmy zauważyć, jakie sytuacje oddziałują na nas najmocniej. Rozłożenie na czynniki pierwsze takich zdarzeń jest milowym krokiem do zmiany.

Stres w pracy dotyka niemalże każdego z nas. Bywa niszczący i jest przyczyną wypalenia zawodowego oraz kłopotów personalnych. Czasami, gdy znane nam sposoby na stres zawodzą i czujemy się coraz gorzej, możliwe, że powinniśmy poszukać innej pracy. Nie chodzi tu o ucieczkę przed niekomfortowymi sytuacjami, czy też bycie nadmiernie ugodowym, kiedy inni wchodzą nam na głowę. Chodzi raczej o świadome działanie i realistyczną ocenę własnych możliwości. Niektórzy łatwo odnajdują się w trudnych chwilach i podejmują wyzwanie, inni zaś, z racji osobowości i charakteru lepiej czują się w mniej burzliwych warunkach.

Szukając inspiracji, jak działać w stresie, pomocne mogą być techniki medytacji. Pamiętajmy jednak, aby konflikty rozwiązywać na bieżąco, ponieważ narastające problemy nie znikną nawet po medytacji. Bądźmy też uważni i pamiętajmy, że stres w pracy i to, w jaki sposób sobie z nim poradzimy może być naszą przepustką do kariery lub upragnionego stanowiska.