Co zrobić, żeby już zawsze być wyspanym, czyli wybór nowego materaca

Jedną z najlepszych rzeczy, jakich możemy doświadczyć po ciężkim dniu, jest zdrowy i mocny sen. Jego cykl i jakość wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, zdrowie oraz koncentrację. Często jednak miewamy problemy z tym, żeby właściwie się wysypiać. Dużą pomocą w tej kwestii może być odpowiedni materac. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania go?

Czym powinien się cechować materac idealny?

Czasem zastanawiamy się, czy to faktycznie aż takie ważne, żeby mieć odpowiednio dobrane miejsce do spania. Okazuje się jednak, że należy brać tę część łóżka na poważnie, ponieważ ma ona duży wpływ na naszą postawę ciała. Żeby była ona prawidłowa, materac, na którym śpimy, powinien zapewnić szkieletowi odpowiednie podparcie. Nie może być więc ani zbyt twardy, ani zbyt miękki – w pierwszym przypadku tego podparcia nie uzyskamy, a w drugim ciało może się zapadać. W obydwu sytuacjach nasze mięśnie, zamiast odpoczywać, będą musiały pracować. Musimy też zwrócić uwagę na jego elastyczność, która może wpływać na komfort podczas snu. Istnieją cztery poziomy twardości materaców:
– H1 czyli materace miękkie, sprawdzą się u osób o wadze do 60 kg oraz u dzieci
– H2 to materace średnio miękkie, odpowiednie są one dla osób o wadze od 50 do 80 kg
– H3 to materace średnio twarde, znakomite dla osób o wadze od 80 do 100 kg
– H4 to materace twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy twardo trzymać się reguł i że osoba ważąca więcej niż 100 kilogramów nie może spać na materacu twardym. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji i upodobań. Dlatego dobrze jest przed zakupem przetestować różne twardości i dopiero potem dokonać wyboru.

Jaki materac wybrać?

Jednym z materacy, z jakimi możemy się spotkać, jest materac termoelastyczny. Mówi się o nim, że jest najwygodniejszy- albo przynajmniej jest jednym z najwygodniejszych- z dostępnych na rynku. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie nasze mięśnie relaksują się już na moment po położeniu się na nim. Dzieje się istna magia. Materiał termoelastyczny zwiększa swoją elastyczność pod wpływem ciepła ciała, a także świetnie dopasowuje się do jego budowy i ciężaru. Z tego powodu to dobry wybór i powinniśmy być z niego zadowoleni- może posłużyć nam długie lata.

Kolejnym z dostępnych materacy jest kieszeniowy. Jeżeli dobrze go dobierzemy, zapewni nam prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Istnieje też w jego przypadku możliwość wybrania poziomu twardości. Jego sprężyny nie przenoszą ruchów materaca, które powstają w wyniku zmiany pozycji przez partnera, dzięki czemu jest perfekcyjny dla osób śpiących we dwójkę.

Stelaż – nie lekceważmy go!

Łatwo zapomnieć o tym, że stelaż również ma wpływ na to, czy się wyśpimy. Odpowiednio dobrany do naszego materaca stelaż jest w stanie wydłużyć jego żywotność, zapewnić mu odpowiednią wentylację, a także zapobiec rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Aby zagwarantować sobie naprawdę komfortowe warunki snu, pamiętajmy więc i o jednym, i drugim.