BMW czy Mercedes? Wojna samochodów z najwyższej półki

Rywalizacja pomiędzy samochodami marki BMW a Mercedesem jest niewątpliwie zażarta. Obie strony przekrzykują się w argumentach, które z aut jest lepsze i dlaczego. Czy to wszystko jednak ma sens i czy nie powinniśmy na przykład uznać, że jest remis?

Stereotypowe myślenie o użytkownikach obu marek wygląda następująco: Mercedesy są dla ludzi starych i spokojnych, a BMW dla młodych i energicznych. To stereotypy bardzo krzywdzące, bo z całą pewnością obie grupy znajdą się wśród użytkowników obu samochodów. Dlatego lepiej będzie odstawić stereotypy na bok i skupić się na faktach.

Silnik

Sercem każdego auta jest jego silnik. Jeśli zaczyna szwankować, może się to skończyć katastrofą, a w najgorszym przypadku złomowaniem. To przedmiot niezastąpiony. Jeśli porównamy silniki obu tych aut, to kto będzie zwycięzcą? To bardzo trudne pytanie, bo oba są znakomite. Jednak nie są wolne od wad- byłoby zbyt cudownie. BMW jest nieco bardziej agresywne w brzmieniu- można powiedzieć, że jest przyjemniejsze dla ucha. Mercedes to dynamika. Kiedy porównany dwa zbliżone do siebie modele, czyli 330i oraz C 300- dojdziemy do wniosku, że to ten pierwszy model zmienia biegi płynniej i szybciej. C 300 z kolei ma odczuwalne niewielkie szarpnięcia podczas zmiany biegów, co może być lekko irytujące po czasie. Szczególnie kiedy przesiadamy się z 300i.

Układ jezdny

Zawieszenie w „beemce” jest dość sztywne, dzięki czemu samochód lepiej prowadzi się na zakrętach. Układ kierownicy jest dość precyzyjny, ale większą wygodę możemy odczuć w „mercu”- samochody te prowadzi się pewniej. Jeśli dodamy do tego przyjemną- w granicach rozsądku- jazdę po wyboistej drodze, możemy skłonić się ku refleksji, że mamy w tej kwestii delikatnego zwycięzcę.

Wnętrze

Strefa wizualna jest bardzo trudna w ocenie, ponieważ każdemu podoba się co innego. Mercedesy poszły z pełną parą w elektronikę i w nowszych modelach klasyczne zegary zostają zastąpione tabletem. Dla miłośników gadżetów i nowoczesności jest to wybór wręcz idealny. Jeśli ktoś jednak lubi klasykę, to powinien kupić albo starszy model Mercedesa, albo nowszy BMW, bo w nich nawet, kiedy wybierzemy cyfrowe zegary, to będą one umiejscowione tam, gdzie zawsze. Są także nowe modele, w których mamy wybór i możemy zostać przy klasycznych, analogowych zegarach. To wiadomość, która na pewno cieszy masę odbiorców. Nie każdy lubi zmiany, więc miło, że nawet przy wyborze nowego auta, mamy możliwość pozostania przy klasyce. Jest tak także w przypadku gałki zmiany biegów- znajduje się ona tam, gdzie umieszcza się ją w każdym z aut. Standardowa pozycja to kolejny w kierunku nowoczesności i brak na nią zgody w pełni. Mercedes postanowił umieścić gałkę po prawej stronie kierownicy. Dźwignia ta umiejscowiona jest w miejscu wycieraczek, więc jeśli ktoś nie jest do tego przyzwyczajony, początkowo może mieć spore problemy.

Możemy więc chyba uznać, że mamy remis. Obie marki są świetne i o wyższości jednego modelu nad drugim decydują w określonych przypadkach niuanse.