- Perfekcyjne połączenia kolorów z zieloną sukienką – co wybrać, by zawsze wyglądać stylowo?
- Jak prać skutecznie i ekonomicznie?
- Meble tapicerowane: idealny wybór dla komfortowego wypoczynku
- Poddasze użytkowe aranżacje: Inspiracje na funkcjonalne i stylowe wnętrza
- Wędrówka Smaku: Początki Pizzy i Jej Niesamowita Historia
Wiosna. Nie pozwól, aby alergia Cię przytłoczyła.
Zatkanie nosa jest typowym objawem wiosennych alergii, który jest również bardzo dokuczliwy. Duszny nos przez cały sezon może doprowadzić nas do rozpaczy i obniżyć jakość naszego życia. Nie jest to jednak jedyny objaw, który może nas skłonić do podejrzeń, że cierpimy na alergię. Ciągłe kichanie, swędzenie gardła i podniebienia oraz swędzenie oczu to inne typowe objawy występujące u osób cierpiących na alergię.
Niedrożność nosa: główny objaw wiosennej alergii.
Jednym z głównych objawów alergii jest niedrożność nosa lub zatkany nos. Alergiczny nieżyt nosa to choroba zapalna błony śluzowej nosa wywołana reakcją immunologiczną (nadwrażliwością) po kontakcie z alergenem znajdującym się na błonach wyściełających przewody nosowe. Inne typowe objawy, oprócz zatkania, to swędzenie nosa, kichanie i śluz, zwykle wodnisty.
W większości przypadków nieżytowi nosa towarzyszy zapalenie spojówek, które polega na zapaleniu błony pokrywającej oko oraz wewnętrznej części powiek i objawia się takimi objawami, jak swędzenie lub kłucie, zaczerwienienie i łzawienie. Jest to tak zwane alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek można sklasyfikować z różnych punktów widzenia. W uproszczeniu można je sklasyfikować jako sezonowe (zazwyczaj spowodowane alergią na pyłki) lub wieloletnie (wywołane m.in. przez roztocza i zwierzęta domowe). Należy go odróżnić od innych powszechnie występujących form nieżytu nosa, takich jak infekcyjny lub kataralny nieżyt nosa, zwykle wywoływanych przez różne typy wirusów.
Niekiedy alergiczny nieżyt nosa może być powikłany lub nakładać się na proces infekcyjny dotyczący zatok przynosowych (zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych). Leczenie polega na łagodzeniu objawów za pomocą różnych środków higienicznych, a nawet różnych rodzajów leków, które lekarz przepisuje w zależności od rodzaju objawów, oraz na unikaniu w miarę możliwości przyczyny.
Jak unikać zwiększonego stężenia pyłków na wiosnę?
W przypadkach, w których alergia bardzo nas męczy, bardzo wskazane jest zastosowanie szeregu środków zaradczych. Głównym z nich jest unikanie kontaktu z uczulającymi pyłkami. W tym celu dobrym rozwiązaniem, choć dość trudnym do zrealizowania, może być wzięcie kilku dni urlopu w krytycznym okresie zapylania. Ponieważ wiemy, że może to być trudne, aby cieszyć się wakacjami, proponujemy kolejną serię porad, jak uniknąć kontaktu z pyłkami roślin.
- Otwórz okna w swoim domu z samego rana, a następnie po zachodzie słońca. To właśnie w tym czasie poziom pyłków jest najniższy, ponieważ wydostają się one z kwiatów, gdy jest więcej światła i ciepła.
- Po powrocie do domu weź prysznic i zmień ubranie. Jeśli zamierzasz rozwiesić pranie, staraj się nie robić tego na zewnątrz, ponieważ ziarenka pyłku mogą przykleić się do ubrań.
- Na ulicy należy nosić okulary przeciwsłoneczne i maskę na twarz. Zapobiegają one kontaktowi pyłków z oczami i błoną śluzową nosa.
- Dobrym pomysłem jest zainstalowanie filtrów przeciwpyłkowych w urządzeniach klimatyzacyjnych, zarówno w domu, jak i w samochodzie. A jeśli już je masz, często je zmieniaj.
- Nie otwieraj okien samochodu podczas podróży.
- Pozwól komuś innemu skosić trawnik lub zamieść taras.
- Unikaj lub ogranicz aktywność na świeżym powietrzu w środku dnia. To znaczy między południem a godziną 17.00.
- Jeśli jest bardzo wietrznie, staraj się pozostać w domu lub w dni, w których stężenie pyłków jest bardzo wysokie.
Postępowanie zapobiegające wystąpieniu niedrożności nosa na wiosnę.
Łagodne roztwory hipertoniczne dostarczają soli mineralnych i łagodzą przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. Rozrzedzają wydzielinę śluzową i pomagają przywrócić naturalną czynność błony śluzowej nosa. W niektórych zestawach z roztworami hipertonicznymi dodaje się do składu chitozan roślinny i dekspantenol, które mają bardzo skuteczne działanie oczyszczające i ochronne (bariera przed alergenami). Wykazano, że te aerozole do nosa mają właściwości upłynniające i mukolityczne. Ułatwiając usuwanie wydzieliny przez nos, są one przydatne w zapobieganiu objawom nieżytu nosa. Pomagają one oczyścić jamy nosowe z nagromadzonego śluzu, skorupy, kurzu, zanieczyszczeń, alergenów i czynników zakaźnych.
Inne metody leczenia farmakologicznego.
Przede wszystkim należy unikać samoleczenia, ponieważ istnieją metody leczenia zapobiegające wystąpieniu objawów, ale powinny być one przepisane przez specjalistę.
Niektóre leki stosowane w celu zmniejszenia objawów, takich jak niedrożność nosa spowodowana wiosennymi alergiami.
Kortykosteroidy donosowe.
Hamują one stan zapalny błony śluzowej dróg nosowych, działając w wielu punktach kaskady zapalnej. Mogą one jednak powodować łagodne działania niepożądane, takie jak suchość, podrażnienie i krwawienia z nosa.
Leki przeciwhistaminowe.
Są one najczęściej stosowane, gdy przyczyną przekrwienia jest sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.