Katar objawy, przyczyny, sposoby leczenia.

Jak się pozbyć kataru? Katar jest powszechną ludzką dolegliwością, niegroźna jednak trudną do zniesienia. Zwany nieżytem błony śluzowej nosa. Najczęściej pojawia się w towarzystwie chorób współistniejących jak grypa czy przeziębienie. Jednak przyczyny mogą być różne, może być również wywołany nadwrażliwością czyli alergią na różne substancje. Przyczyną większości katarów jednak są wirusy. Niszczą one komórki błony śluzowej nosa, powodując jej stan zapalny.

Wirusy, zdrowie, leki

W następstwie czego poszerzają się naczynia krwionośne i dlatego pojawia się znacznie więcej wydzieliny najpierw surowiczej, wodnistej a następnie śluzowej, gęstej, lepkiej wydzieliny ograniczającej swobodny przepływ powietrza. Równocześnie pojawia się obrzęk dający uczucie “zatkanego nosa”. Katar pojawia się często na samym początku przeziębienia, gdyż wirusy zazwyczaj są przenoszone drogą kropelkową i trafiają do nosa wraz z wdychanym powietrzem. Jeżeli układowi odpornościowemu nie uda się ograniczyć infekcji do błony śluzowej nosa, wówczas pojawiają się pozostałe objawy chorobowe. Przeważnie banalny katar, bez powikłań, znika całkowicie po 7-10 dniach. Jeżeli utrzymuje się dłużej może wskazywać na to, że zakażenie rozszerzyło się na zatoki przynosowe, oraz uszkodzenia błony śluzowej nosa. Takie stany są szczególnie dokuczliwe u palaczy.

 

Przyczyną kataru może być również alergia i nadwrażliwość na różne substancje chemiczne i organiczne. Przy katarze należy pamiętać aby dużo pić, nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których się przebywa oraz w których śpi chory. Można płukać nos solą fizjologiczną oraz roztworami wody morskiej, które pozwalają rozrzedzić wydzielinę. Leki mogą być stosowane miejscowo na błonę śluzową w postaci kropli lub aerozoli, oraz doustnie w postaci syropów i tabletek. Leków na katar nie wolno stosować dłużej niż 3 dni. Nadużywanie kropli do nosa obkurczających naczynia krwionośne i doraźnie przynoszących ulgę doprowadza do nieodwracanych zmian w śluzówce nosa. Długie stosowanie kropli do nosa może prowadzić do uzależnienia. Leki dostępne w aptekach nie działają na przyczynę kataru, łagodzą tylko jego objawy. W medycynie naturalnej katar leczy się za pomocą płukania nosa oraz inhalacji. W razie potrzeby dodatkowo podaje się leki homeopatyczne. Inhalacje dają lepsze efekty niż płukanie nosa, ponieważ przy inhalacji substancje czynne parują i dzięki temu lepiej są rozprowadzane po błonie śluzowej. Na katar wystarczające są inhalacje z parą wodną oraz rumiankiem. Jako alternatywę inhalacji można użyć sprayów do nosa, maści lub kropli na bazie roślinnych substancji jak rumianek czy tymianek.