Jak sobie radzić w czasach koronawirusa?

Wiosenny okres chorobowy jest szczególnie niebezpieczny w tym roku, kiedy koronawirus szczególnie się panoszy na świecie. Każde zachorowanie może być bardzo groźne, dlatego wizyty u lekarza, spowodowane złym samopoczuciem, są niezbędną koniecznością, aby uniknąć poważniejszych zachorowań. Obecnie skontaktowanie się z lekarzem jest bardzo utrudnione ze względu na stan epidemiczny na terenie całego kraju. Nie mniej jednak opieka medyczna ciągle jest dostępna w najgorszym wypadku telefonicznie. Wiadomo, że są specjalizacje lekarskie, które nie nadają się do pomocy zdalnej, ale cały czas, jeżeli zajdzie taka konieczność można skorzystać z opieki bezpośredniej. Miejmy nadzieję, że po zakończeniu albo przynajmniej przygaśnięciu będzie można normalnie odwiedzić lekarza i zrealizować wszystkie niezbędne potrzeby tzn. pobrać skierowania do specjalistów, czy wykonać konieczne analizy, czy badania. Leczenia zdalne ma sens podczas kontynuacji kuracji i niepojawiających się niepotrzebnych komplikacjach.

Jak zorganizować wizytę u lekarza?

Recepta i zwolnienie lekarskie występują teraz w formie elektronicznej, dzięki czemu nie ma potrzeby uzyskiwania dokumentu papierowego i wizytowaniu gabinetu lekarza. Jeżeli sytuacja się znormalizuje będzie, można odwiedzać specjalistów różnych specjalności i spokojnie leczyć swoje choroby, jeżeli dalej będą trwały izolacje, trzeba będzie powoli przywyknąć do sytuacji, nie bagatelizować, co jest na zewnątrz, ale również nie reagować panicznie na każdy niepokojący objaw czy zachowanie. Lekarz o specjalizacji stomatologicznej nie może przeprowadzić badania i leczenia bez obecności pacjenta, dlatego też po podjęciu zabezpieczających kroków ruszyły gabinety stomatologiczne. Lekarze są wyposażeni w ubrania ochronne i hełmy plastikowe, które dezynfekują po każdym pacjencie. Jest to jedyne zabezpieczenie jakie mogą zastosować, ponieważ po długiej przerwie zabiegi stomatologiczne stały się koniecznością, chociażby ze względu na stany zapalne i bólowe. Gabinety ginekologiczne także musiały funkcjonować przez cały okres pandemii, ze względu na specjalne zapotrzebowania pacjentek, przygotowujących się do ciąży i porodu.

Czy możliwe są zabiegi planowe?

Szpitale ze swoim zapleczem przyjmowały tylko pacjentów z zagrożeniem życia, ale w trakcie wychodzenie ze stany epidemicznego coraz częściej decydowały się na wykonywanie zabiegów planowych u pacjentów z dobrym ogólnym stanem zdrowia. Lekarze i reszta personelu medycznego coraz lepiej radzili sobie z dbaniem o bezpieczeństwo swoje i pacjentów, co wpływało na ogólne polepszenie warunków zdrowotnych. Co jakiś czas pojawiają się kolejne ogniska zapalne, które w umiejętny sposób są pacyfikowane i zabezpieczane, aby nie rozsiewały się po całym kraju. Pozostający w kwarantannie zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakim mogą być dla reszty społeczeństwa, dlatego cierpliwie znoszą niedogodności związane z przebywaniem w odosobnieniu, tak by nie zagrażać reszcie społeczeństwa. Obecnie trzeba się liczyć z dużymi trudnościami związanymi korzystaniem z usług medycznych, ale jest to stan przejściowy.