Po co szczepić dzieci- strach przed szczepionkami.

Wielu rodziców obawia się powikłań poszczepiennych. Mrożące krew w żyłach historie o trujących substancjach zawartych w szczepionkach czy wykorzystywaniu płodów ludzkich do ich produkcji, niejednemu opiekunowi malucha mogą podziałać na wyobraźnię. Czy należy się bać szczepionek i czy szczepienia ochronne dla dzieci rzeczywiście szkodzą?

Szczepionki – podstawowa wiedza

W historii ludzkości możemy odnaleźć informacje o wielkich epidemiach lub chorobach dziś nie znanych, które dziesiątkowały ludność. Nie trzeba nawet zbyt głęboko sięgać w przeszłość, aby zrozumieć, że szczepienia ochronne dzieci przyniosły wiele dobrego.

Jeśli zastanawiamy się, po co szczepić dzieci, miejmy na uwadze takie choroby jak, np. Heinego Medina, która w latach 60-tych była przyczyną niepełnosprawności wśród dzieci. W chwili obecnej choroba ta nie występuje praktycznie, właśnie dzięki szczepieniom. Zdarza się, że obecni 70 i 60 latkowie mają zdeformowane kończyny lub nie są one w pełni sprawne. Takie osoby przeszły w dzieciństwie Heinego- Medina, zanim wprowadzono kalendarz szczepień.
Przeciwnicy szczepień, którzy na pytanie, po co szczepić dzieci mają uzasadnienie w postaci szkodliwości szczepień i ich wpływie na autyzm dziecięcy, zdają się zapominać, że gruźlica czy czy krztusiec również obecnie nie występują, dzięki szczepieniom. Związek autyzmu i wpływ, jaki wywierają nań szczepienia ochronne dzieci nie został udowodniony.
Faktem jest, że szczepionki mogą powodować skutki uboczne i zdarzają się niekiedy powikłania. Jednak są to tak rzadko spotykane przypadki, że kwestia tego, czy należy się bać szczepionek daje jednoznaczną odpowiedź- nie.
Rodzice, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, po co szczepić dzieci, powinni zapoznać się z rzetelnymi badaniami na ten temat. Korzystanie ze stron pseudo- naukowych i chłonięcie bzdur może zakończyć się tragedią. Powikłania po groźnych chorobach zakaźnych mogą być na tyle niebezpieczne, że doprowadzą do kalectwa lub śmierci.

 

Artykuł powstał przy współpracy z www.comicshop.com.pl