- Perfekcyjne połączenia kolorów z zieloną sukienką – co wybrać, by zawsze wyglądać stylowo?
- Jak prać skutecznie i ekonomicznie?
- Meble tapicerowane: idealny wybór dla komfortowego wypoczynku
- Poddasze użytkowe aranżacje: Inspiracje na funkcjonalne i stylowe wnętrza
- Wędrówka Smaku: Początki Pizzy i Jej Niesamowita Historia
Nieprzyjemny zapach z pochwy — jak się go pozbyć? Naturalne środki zaradcze.
Zapach pochwy zależy od indywidualnych predyspozycji, wieku lub pory cyklu miesiączkowego. Dlatego niewielkie zmiany nie powinny być powodem do niepokoju. Nawet jeśli w pewnych okresach zapach jest silniejszy, może to być całkowicie normalne. Jeśli zapach z pochwy jest szczególnie silny lub nieprzyjemny, należy skonsultować się z ginekologiem. Przede wszystkim jednak wizyta u specjalisty jest konieczna, gdy towarzyszą jej inne objawy, takie jak swędzenie, ból i zwiększona ilość wydzieliny.
Mikrobiota pochwy.
Mikrobiota pochwy to zespół mikroorganizmów żyjących w pochwie. Są to głównie bakterie z rodzaju lactobacillus i corynebacteria. Mikroorganizmy te wytwarzają kwas mlekowy, który powoduje kwaśne pH w danym obszarze, a także nadtlenek wodoru. Te dwie substancje zapobiegają rozmnażaniu się bakterii chorobotwórczych. Ponadto bakterie wchodzące w skład mikrobioty pochwy przylegają do ścian pochwy, nie dopuszczając do powstania przestrzeni dla ewentualnych patogenów. Innymi mechanizmami obronnymi są wydzieliny pochwy, które mają działanie “myjące”, a także dobrze funkcjonujący układ odpornościowy.
Zaburzenia równowagi mikrobioty pochwy.
Mikrobiota pochwy może być zaburzona w różnych okolicznościach, począwszy od fizjologicznych zmian hormonalnych u kobiety, poprzez przyjmowanie antybiotyków, stosowanie nieodpowiednich mydeł, aż po stosunki seksualne. Może to prowadzić do zaburzenia równowagi w populacji pożytecznych bakterii, co umożliwia namnażanie się innych patogenów.
Zapalenie pochwy.
Gdy zapalenie występuje w dolnych narządach płciowych, mówimy o zapaleniu sromu i pochwy. W takim przypadku dochodzi nie tylko do zmiany zapachu pochwy, ale często towarzyszą temu inne objawy, takie jak zwiększone upławy, swędzenie lub ból. Przyczyny zapalenia sromu i pochwy różnią się w zależności od wieku. U dziewczynek najczęściej jest to spowodowane nieodpowiednią higieną. Jest ona jednak również spowodowana noszeniem bielizny z tkanin syntetycznych lub obcisłych ubrań. U kobiet w okresie menopauzy spadek produkcji estrogenów prowadzi do zmian w nabłonku pochwy i mikrobiocie. Sprawia to, że są one bardziej podatne na infekcje drożdżakowe i bakteryjne.
Infekcja grzybicza pochwy.
Siedemdziesiąt pięć procent kobiet będzie miało co najmniej jeden epizod kandydozy (grzybicy) pochwy w ciągu swojego życia, a 40% będzie miało co najmniej dwa epizody. Grzyb candida jest normalnym mieszkańcem pochwy, ale występuje w postaci saprofitycznej. Gdy dochodzi do zaburzenia równowagi w mikrośrodowisku pochwy, może on przejść w postać patogenną i wywołać chorobę. Zmianom tym może sprzyjać m.in. przyjmowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania lub zmniejszenie stężenia estrogenów. Głównym objawem jest swędzenie, któremu towarzyszy obfita, żółtawobiała wydzielina z pochwy bez charakterystycznego zapachu. Może wystąpić dyskomfort podczas oddawania moczu i stosunków płciowych. Srom może być zaczerwieniony i pokryty białawymi plamkami.
Bakteryjne zakażenie pochwy.
Bakteryjne zakażenie pochwy jest często wywoływane przez gardnerella vaginalis. Zakażenie to występuje zwykle u kobiet aktywnych seksualnie i pojawia się, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi w mikrobiocie pochwy, co umożliwia namnażanie się tej patogennej bakterii. Stosunek płciowy sprzyja zaburzeniu równowagi, ponieważ nasienie ma pH 7, co zmienia normalne kwaśne środowisko pochwy, zmieniając populacje bakterii w niej żyjących. Głównymi objawami zakażenia są obfite, szarobiałe upławy o rybim zapachu, choć mogą też występować kobiety zakażone, które nie mają żadnych objawów.
Infekcja pasożytnicza pochwy.
Powodowana jest przez rzęsistka pochwowego. Jest to pasożyt, który jest przenoszony podczas stosunków płciowych. Dlatego też zakażeniu temu sprzyja rozwiązłość. Objawia się zielonkawo-żółtą, pienistą lub pęcherzykowatą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu. Często występuje ból podczas stosunku i obrzęk sromu.
Zadbaj o swoją mikrobiotę pochwy.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z opisanych powyżej objawów należy zgłosić się do ginekologa w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. W tym momencie nie ma już miejsca na naturalne środki zaradcze. Jednak dzięki pewnym nawykom można uzyskać zrównoważoną mikrobiotę pochwy, co pomoże zapobiec tym infekcjom, a nawet poprawić reakcję na leczenie, jeśli już wystąpiły.
Porady.
Wymienimy teraz kilka podstawowych punktów, o których nie wolno nam zapominać, aby poprawić stan mikrobioty pochwy. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnego zapachu z pochwy.
Higiena.
Za dużo jest tak samo złe jak za mało. Nadmierna higiena, zwłaszcza z użyciem mydeł alkalicznych, zmienia środowisko życia pożytecznych bakterii pochwowych. Niewłaściwa higiena intymna może sprzyjać przedostawaniu się bakterii trawiennych do pochwy. W celu zapewnienia właściwej higieny należy wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.
- Zewnętrzne narządy płciowe należy myć dużą ilością wody z niewielką ilością mydła.
- Mydło powinno mieć pH 5,5.
- Unikaj irygatora, który zmienia ekosystem pochwy.
- Nie należy używać dezodorantów, talku ani perfum. Lepiej nie używać gąbek, ponieważ są one źródłem bakterii.
- Mycie okolic przed i po stosunku płciowym. Po wypróżnieniu należy zawsze myć okolice od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie.
Odzież.
Bielizna jest w bezpośrednim kontakcie ze sromem i dlatego może sprzyjać rozwojowi mikrośrodowiska lub je uszkadzać. W celu zachowania dobrego stanu zdrowia pochwy należy przestrzegać poniższych zaleceń.
- Bawełna jest znacznie lepsza niż włókna syntetyczne.
- Lepiej nie nosić obcisłych ubrań.
- Po kąpieli w basenie lub w morzu albo po ćwiczeniach fizycznych i spoceniu się należy dobrze się wysuszyć i zmienić bieliznę.
Tampony i podpaski.
Każda kobieta wybierze to, co najlepiej odpowiada jej potrzebom. Należy jednak zawsze bardzo rygorystycznie przestrzegać czasu stosowania tych produktów. Nie należy ich pozostawiać w niezmienionym stanie dłużej niż 3 lub 4 godziny.
Probiotyki.
Istnieją probiotyki dopochwowe, podawane dopochwowo lub, co jest znacznie wygodniejsze, doustnie, które pomagają zrównoważyć mikrobiotę. Ważne jest, aby przyjmować je we wszystkich tych sytuacjach, w których może dojść do zmian we florze bakteryjnej pochwy. Szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania. W tym przypadku niezbędne jest jednoczesne podawanie probiotyków dopochwowych i jelitowych.
Wizyty u ginekologa.
Wizyty u ginekologa powinny być regularne, nawet jeśli nie występują żadne objawy. W przypadku zmian w wydzielinie pochwowej, nieprzyjemnego zapachu lub innych objawów wizyta jest koniecznością.