- Perfekcyjne połączenia kolorów z zieloną sukienką – co wybrać, by zawsze wyglądać stylowo?
- Jak prać skutecznie i ekonomicznie?
- Meble tapicerowane: idealny wybór dla komfortowego wypoczynku
- Poddasze użytkowe aranżacje: Inspiracje na funkcjonalne i stylowe wnętrza
- Wędrówka Smaku: Początki Pizzy i Jej Niesamowita Historia
Kaniule dożylne – co to takiego i gdzie są wykorzystywane?
Pobyt w szpitalu nie zawsze kojarzy się przyjemnie, zwłaszcza gdy leki podawane są w formie dożylnej i wymagają częstych wkłuć. Aby znacznie ograniczyć częstotliwość takich wkłuć, stosuje się wenflony, czyli kaniule dożylne. Dzięki nim zyskuje się stały dostęp do żyły. Można w ten sposób podawać pacjentowi leki oraz różnego rodzaju płyny. Co ważne, przez kaniule dożylne można także pobierać krew pacjenta – nie trzeba się zatem dodatkowo wkłuwać, co wpływa na obniżenie stresu oraz minimalizuje nieprzyjemne doznania związane z pobytem w szpitalu.
Czy łatwo jest się wkłuć do żyły?
Wkłucie do żyły, dla osoby doświadczonej, nie powinno stanowić większego problemu. Wymagana jest oczywiście praktyka – osoba, które nigdy wcześniej tego nie robiła, może mieć problem z poprawnym założeniem wenflonu. Trudność może pojawić się również w sytuacji, gdy pacjent ma słabe i trudno wyczuwalne żyły. Wówczas wenflony powinny zakładać osoby o większym doświadczeniu, które są w stanie poradzić sobie z takimi trudnymi przypadkami.
Kaniula – co to takiego?
Pojęcie kaniuli nie jest oczywiste dla każdego, jednak wystarczy zamienić je na określenie częściej stosowane – a mianowicie wenflon – aby większości osób przed oczami stanęła cienka, pusta w środku rurka, która wykorzystywana jest na różnych oddziałach szpitalnych do tego, aby usprawnić podawanie leków pacjentów. Kaniula pozwala na znaczne zmniejszenie częstotliwości wkłuć podskórnych. Nie oznacza to jednak, że wystarczy raz wbić się igłą pod skórę. Dla zachowania bezpieczeństwa, wenflon powinien być co jakiś czas wymieniany. Dzięki temu zostanie znacznie zmniejszone ryzyko groźnych powikłań. Jeżeli ten sam wenflon będzie używany przez zbyt długi czas, to może dojść do rozwoju zapalenia żyły, czy niebezpiecznych infekcji. Cały zabieg umieszczania i zmieniania kaniuli powinien odbywać się w warunkach maksymalnie sterylnych przy zachowaniu reżimu sanitarnego i elementarnych zasad bezpieczeństwa. Wenflony nie mogą być stosowane u osób, u których zdiagnozowano kruchość naczyń krwionośnych.
Kategoria: zdrowie, medycyna