Wizyta u psychologa – kiedy się na nią zdecydować?

Liczba zaburzeń i chorób psychicznych wydaje się być w społeczeństwie z dnia na dzień coraz większa. Mimo tego, że problemy natury psychicznej są już bardzo powszechnym zjawiskiem, wiele osób traktuje to jako temat tabu lub w ogóle nie chce się przyznać, że coś jest nie tak. Zastanawiasz się, czy dotyczy Cię ten problem? Jest to w takim razie artykuł dla Ciebie.

 

Diagnoza, na której możemy polegać

Raczej niewielu z nas często zastanawia się nad tym, co dzieje się w naszej głowie. Wymaga to zazwyczaj zadania sobie trudnych pytań i, co gorsza, odpowiedzenia na nie. Stąd bierze się bardzo wiele osób, które niezwykle ogólnie opisują swój stan – na przykład mówią, że czują się do niczego, beznadziejnie albo że nic im się nie chce. Najczęściej stoją za tym problemy, którymi powinien zająć się specjalista.
No właśnie. Specjalista, czyli ktoś na kim możemy polegać. Psychologia to nauka, której poświęca się coraz więcej ludzi. Rozwija się w szybkim tempie. Czy w takim razie nie powinniśmy w końcu jako społeczeństwo uznać wizyty u psychologa jako po prostu konsultacje z lekarzem? Bo w gruncie rzeczy wizyty te naprawdę są analogiczne do tych odbywanych u lekarzy, zajmujących się naszym zdrowiem fizycznym. Mianowicie, psycholog na początku przeprowadza wywiad. Zadaje szczegółowe pytania związane z naszymi codziennymi zachowaniami i samopoczuciem. Ważne jest to, żeby podczas takiej rozmowy być szczerym – nie musimy wstydzić się specjalisty, dla którego, jakkolwiek może być to dla nas zaskoczeniem, słuchanie o problemach takich jak nasze to rutyna. Szczere opowiedzenie o nich pomaga też w wystawieniu trafnej diagnozy.
Bardzo ważną kwestią jest wdzięczność dla samego siebie za to, że postanowiliśmy iść do psychologa. Jest to wyraz dbania o siebie i wychodzenia ze strefy komfortu po to, by sobie pomóc. Zrobienie tego pierwszego kroku wymaga niemałej odwagi, ale kiedy już się go wykona, prawdopodobnie nadejdzie poczucie sprawczości i ulgi.

Pierwsza wizyta, wystawienie diagnozy i co dalej?

Częsta wątpliwość, która nachodzi osoby zastanawiające się nad pójściem do psychologa, dotyczy tego, jak potoczy się dalsze leczenie. Opowiemy o swoich problemach, co jest zazwyczaj trudne, i co później? Czy jest to warte takiego zachodu? Zapewne zdecydowana większość tych, którzy zdecydowali się na wizytę stwierdziłaby, że tak. Przede wszystkim zostanie nam udzielona rada, co dalej powinniśmy zrobić z naszymi problemami – być może będzie potrzebna terapia lub leczenie farmakologiczne. Niezależnie od środków finansowych, jakimi dysponujemy, psycholog zawsze będzie w stanie wskazać jakąś formę pomocy.
Bardzo istotne jest też poczucie, że zwróciliśmy się do kogoś o pomoc i nie jesteśmy już sami z tym, co przeżywamy. Na pewno zmniejsza to bezradność i beznadzieję związaną z doświadczeniami, jakich dostarczają nam choroby czy zaburzenia psychiczne. Zyskujemy poczucie pewnej, w miarę leczenia pewnie coraz większej, kontroli nad naszym życiem i zdrowiem psychicznym. Warunkuje ono większość naszych reakcji na codzienność – czy jest więc coś ważniejszego?