Przewodnik po antykoncepcji

Antykoncepcja jest niezwykle ważnym elementem świadomego życia. Zanim rozpocznie się współżycie, warto pomyśleć o tym, jaki rodzaj antykoncepcji byłby dla nas najlepszy i porozmawiać o tym z partnerką lub partnerem.

Co najlepiej pomoże nam podjąć decyzję?

Dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z ginekologiem, ponieważ wybór antykoncepcji powinien być uzależniony od zdrowia kobiety, przebytych przez nią chorób, obciążeń dziedzicznych, doświadczeń i potrzeb seks ualnych oraz jej preferencji. Lekarz powinien opisać wszystkie korzyści, jak wady związane ze stosowaniem konkretnego rodzaju antykoncepcji. Pomoże również jak najlepiej dostosować metodę antykoncepcyjną do indywidualnych potrzeb. Rozmowa z ginekologiem pozwala na osiągnięcie najbardziej świadomej decyzji.

Wciąż najbardziej chyba powszechnie stosowanym sposobem zabezpieczania się przed ciążą są prezerwatywy. Zapobiegają one dostaniu się nasienia do dróg rodnych. Zazwyczaj są wykonywane z lateksu. Dedykuje się je przede wszystkim osobom, które prowadzą dynamiczne życie seksualne i zmieniają partnerów, ponieważ chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Istnieją również prezerwatywy dla kobiet, z krążkiem na zewnątrz sromu, które można umieścić na szyjce macicy. Prezerwatywy są dość tanim rozwiązaniem. Nie wpływają na stan hormonalny kobiety. Ich zdecydowaną wadą jest niska skuteczność, zależna od sposobu przechowywania i użytkowania.

Wkładka wewnątrzmaciczna może natomiast poszczycić się wysoką skutecznością zapobiegania ciąży. Nie powinna jednak być stosowana przez kobiety, które nie były w ciąży, a także te, które są narażone na większe ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. W ciągu pierwszych tygodni po założeniu wkładki istnieje trochę większa szansa na infekcję wewnątrzmaciczną. Bardzo ważną zaletą wkładki jest długość jej działania, która wynosi od pięciu do dziesięciu lat. Nie wpływa ona również na stan hormonalny organizmu. Nie chroni ona jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Kolejną metodą o wysokiej skuteczności działania jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. W wyniku ich brania dochodzi do zahamowania owulacji, zagęszczenia śluzu szyjkowego, zmian właściwości endometrium i upośledzenia transportu jajowodowego. Jest to również dość wygodne wyjście, ponieważ nie ma konieczności stosowania tabletki zaraz przed stosunkiem. Pomaga też osobom, które mają problem ze zbyt przetłuszczającą się skórą, trądzikiem czy bolesnymi miesiączkami. Na jej niekorzyść działa to, że wpływa na stan hormonalny organizmu i nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową. Istnieje także konieczność wyrobienia nawyku – tabletkę należy przyjmować codziennie o tej samej godzinie.

Możemy też stosować plastry przezskórne, które uwalniają estrogen i gestagen do krążenie ogólnego w odpowiedniej ilości z doby na dobę. Standardowy cykl stosowania plastrów wygląda tak, że przez trzy tygodnie co siedem dni przykleja się plaster, po czym robi się tydzień przerwy. Zarówno zalety i wady tej metody antykoncepcyjnej są bardzo podobne do tych, które odnoszą się do stosowania tabletek antykoncepcyjnych.