- Perfekcyjne połączenia kolorów z zieloną sukienką – co wybrać, by zawsze wyglądać stylowo?
- Jak prać skutecznie i ekonomicznie?
- Meble tapicerowane: idealny wybór dla komfortowego wypoczynku
- Poddasze użytkowe aranżacje: Inspiracje na funkcjonalne i stylowe wnętrza
- Wędrówka Smaku: Początki Pizzy i Jej Niesamowita Historia
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy aktualnie jest rzadziej spotykana niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wynika to z faktu, że aktualnie w medycynie są znane powody tej choroby oraz jest ona skutecznie leczona. Mowa tu o bakterii Helicobacter pylori, która powoduje występowanie choroby wrzodowej.
Z biegiem lat niestety coraz częściej jest ona diagnozowana także u dzieci nie tylko u dorosłych. W celu jej rozpoznania zwykle wykonuje się badanie gastroskopowe oraz przeprowadza się testy na obecność w organizmie bakterii Helicobacter pylori. Wrzody mogą być umiejscowione w żołądku lub dwunastnicy. W przypadku wrzodów żołądka charakterystyczny piekący lub tępy ból w nadbrzuszu pojawia się bezpośrednio po zjedzeniu posiłku. Natomiast w przypadku wrzodów umiejscowionych w dwunastnicy, dolegliwości bólowe pojawiają się zwykle 1-2 godziny po skończonym posiłku. Harakterystyczne dla wrzodów umiejscowionych w dwunastnicy są także bóle głodowe, które pojawiają się po dłuższym okresie niejedzenia lub nocą. Dolegliwości chorobowe zależą od wydzielania kwasu solnego w żołądku. Dolegliwości nasilają się zwykle po spożyciu posiłku zwiększającego wydzielanie kwasu solnego, należą do nich pikantne potrawy, ocet, kawa, słodycze, smażone tłuste potrawy, potrawy smażone w tłuszczu, rosół. Na zwiększenie wydzielania kwasu solnego w żołądku wpływa także palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Łagodne dolegliwości można łagodzić lekami zobojętniającymi dostępnymi w aptece bez recepty. Są to preparaty działające objawowo, mechanizm ich działania polega na łączeniu się z kwasem solnym, który wydziela żołądek. Zmniejszają one uczucie pieczenia za mostkiem, uczucie zgagi, przykre pieczenie w przełyku.
Swoim działaniem stwarzają jakby warstwę ochronną, dzięki temu łagodzą ból związany z podrażnieniem śluzówki żołądka i dwunastnicy i całego górnego odcinka przewodu pokarmowego. Są to leki działające objawowo, więc powinny one stanowić kuracje uzupełniającą, nie można nimi wyleczyć przyczyny choroby. Oprócz leków zobojętniających w aptece bez recepty dostępne są również leki zawierające małe dawki leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku. One również nie są w stanie wyleczyć przyczyny choroby. Jeżeli po mimo stosowania preparatów zobojętniających i zmniejszających wydzielanie kwasu solnego oraz po mimo nie spożywania produktów zwiększających wydzielanie kwasu solnego dolegliwości występują wizyta u lekarza jest konieczna. Konieczność zrobienia badań potwierdza również występowanie przewlekłych dolegliwości do których dochodzi również utrata wagi oraz bóle nocne.