Szkolenia SEP dobrym narzędziem elektryka

Doskonale wiadomo, że praktyczne umiejętności przydają się na rynku pracy tak bardzo, a w pewnych sytuacjach nawet o wiele bardziej niż wykształcenie. Dobrym sposobem na udokumentowanie tych umiejętności jest odbycie kursu. Kursy zawodowe są teraz bardzo popularnym pomysłem wśród tych, którzy chcą poprawić swoją sytuację zawodową. Osoby planujące pracować w sektorze energetycznym mogą śmiało skorzystać ze szkoleń SEP, prowadzonych przez Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich.

Jakie uprawnienia można zdobyć?

Szkolenia SEP pozwalają zdobyć uprawnienia energetyczne, a także gazowe i cieplne. Każde z nich zapewnią pracownikom cenne umiejętności i o wiele lepszy wizerunek w oczach pracodawcy. Kompetencje zdobyte dzięki szkoleniom SEP są niezwykle pożądane na polskim, ale też europejskim rynku. Uprawnienia zdobywa się dla dwóch rodzajów wykonywanych prac: E- czyli eksploatacja instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i gazowych a także D, czyli dozór instalacji, sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i gazowych.

Uprawnienia energetyczne to coś niezwykle przyszłościowego i warto zdać sobie z tego sprawę. Ze względu na kierunek rozwoju, w którym idzie Europa, Polska nie uniknie inwestycji w odnawialne źródła energii – stąd można niemalże mieć pewność, że zdobycie tych uprawnień pozwoli na zapewnienie sobie pewnej pracy w ciągu kilku najbliższych lat albo i dłużej.

Jeśli chodzi zaś o kursy gazowe, są one przeznaczone dla osób, które chcą zajmować się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji lub sieci gazowych. Również ten rodzaj kursu cieszy się popularnością ze względu na planowane inwestycje w polski rynek gazowniczy. Warto więc spróbować- na pewno nie pożałujemy.

Jest także możliwość zdobycia uprawnień cieplnych. Przyda się on każdemu pracownikowi chcącemu zajmować się eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.

Wymagania i przebieg kursu

Aby odbyć dany kurs, trzeba być osobą pełnoletnią i posiadać wykształcenie przynajmniej podstawowe. Są to jedyne wymagania, tak więc widać, że nie potrzeba wiele, żeby zapisać się na kurs. Może on trwać od kilku do kilkunastu godzin, co jest jego kolejną bardzo dużą zaletą. Mogą się na niego zapisać osoby zarówno indywidualne, jak i całe grupy pracowników konkretnej firmy. Niezwykle dogodne jest to, że kursy SEP są przeprowadzane na terenie całego kraju. Jeśli chodzi o zapisy, mogą to być osoby indywidualne, ale organizuje się, co na pewno jest dużo bardziej efektywne, szkolenia grupowe dla pracowników różnych firm. Jest także szansa na to, by odbyć szkolenie zamknięte na terenie danego przedsiębiorstwa.

Koszty

Cena kursu zależna jest w dużym stopniu od liczby jego uczestników. Egzamin natomiast ma kwotę stałą i wynosi ona 260 złotych brutto. Wydaje się to być niewielką kwotą, jak na zdobycie tak przyszłościowego i nieźle płatnego zawodu, dlatego opłaca się poświęcić temu trochę czasu.